System nawadniania – co warto wiedzieć?

Dbałość o piękny ogród wymaga wiele czasu, pieniędzy i poświęceń. Nie zawsze znajdzie się jednak chwila, podczas której zdoła się odpowiednio podlać trawnik czy właściwie zadbać o pielęgnacje rabatki z kwiatami. Żyjemy bowiem w czasach, gdzie każda minuta jest dla nas ważna, a ucieka ona w tak szybki sposób, że nie jesteśmy w stanie nawet się zastanowić, gdzie się podziała. Dlatego też warto zastanowić się nad systematycznym systemem nawadniania, który przyczyni się w znacznym stopniu do oszczędności czasu, a co za tym idzie (w myśl powiedzenia) również pieniędzy. Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, aby dowiedzieć się więcej o systemie nawadniania.

Czym są automatyczne systemy nawadniania?

Najprościej pisząc, jest to rozwiązanie, które poprzez samoczynne działanie dostarcza w pełni kontrolowaną ilość wody przy wykorzystaniu zaprojektowanych i skonstruowanych w tym celu urządzeń. Mechanizmy posiadają czujniki oraz sterowniki, odpowiadające za to, by system nie włączał się np. po intensywnych opadach lub wręcz przeciwnie – włączały się o określonych porach. Montażem takiego typu instalacji zajmują się profesjonalne firmy, które w pierwszej kolejności przygotowują projekt, w tym celu dokonując inwentaryzacji terenu, a także zasięgając informacji o parametrach źródła wody.

Korzyści instalacji systemów nawadniania

Jest wiele zalet związanych z użytkowaniem samoczynnych mechanizmów odpowiadających za nawadnianie ogrodu. Postaramy się wymienić najważniejsze korzyści, choć zdajemy sobie sprawę, że istnieje ich znacznie więcej.

Oszczędność czasu

Wielu z nas wracając po pracy nie ma zbyt wiele czasu na zajmowanie się ogrodowymi obowiązkami w szczególności w okresie letnim. Dobrze zadbany trawnik czy piękne kwiaty oprócz pielęgnacji, dostępu do promieni słonecznych. wymagają codziennego podlewania odpowiednią ilością wody. Dopiero w ten sposób stworzone warunki pozwolą na prawidłowy rozwój roślinności, która „odwdzięczy się” oszałamiającym efektem wizualnym. Automatyczne systemy nawadniania nie tylko wykonają za Ciebie codzienną pracę, ale także zadbają, że taki rezultat da się w łatwy sposób uzyskać. Taka instalacja ma jeszcze jedną dużą zaletę. Zaprogramowanie nawadniania umożliwia spokojny wyjazd na urlop wypoczynkowy, bez żadnych obaw związanych z podlewaniem ogrodu podczas Twojej nieobecności.

Dbałość o środowisko

Nie da się ukryć, że tradycyjne nawadnianie ogrodu sprawia, że duża ilość wody tak naprawdę się marnuje. Na „gołe oko” nie jesteśmy w stanie bowiem ocenić dostarczanej ilości wody do roślin, gdyż podlewane za pomocą ogrodowego węża czy konewki jest rozwiązaniem niedokładnym. Przez to trawy lub kwiaty mogą zostać „przelane” lub „niedolane”. Dlatego też automatyczne systemy nawadniania są idealną metodą pozwalającą dostarczyć odpowiednią ilość wody każdemu gatunkowi roślin po wcześniejszym zaprogramowaniu. W ten sposób dbamy również o środowisko. Nie zużywamy bowiem nadmiernej ilości wody, ale wykorzystujemy jej tyle, ile de facto potrzebujemy.

Oszczędność pieniędzy

Wraz z oszczędnością wody wiążę się również oszczędność pieniędzy. Mniejsze wykorzystanie tej ciekłej substancji powoduje, że zmniejszają się również rachunki, a co za tym idzie większa ilość banknotów pozostaje w portfelu.

Ogrody EKO Park

Jesteśmy firmą z Bydgoszczy, która od wielu lat projektuje ogrody uwzględniając automatyczne systemy nawadniania oraz zajmuje się ich tworzeniem. Nasi pracownicy zadbają o wszelkie możliwe szczegóły. Służymy doradztwem, bogatym doświadczeniem oraz wiedzą, która przekłada się na efekty naszych działań.